ARHITEKTURA ZA LJUDI
JAVNA RAZPRAVA

Spoštovani,

minister za kulturo Anton Peršak, sekretarka na ministrstvu za kulturo mag. Barbara Žižič in predsednik strokovne komisije za pomoč pri pripravi arhitekturne politike prof. Mihael Dešman so v sredo, 17. 8. 2016 v Plečnikovi hiši v Ljubljani predstavili osnutek arhitekturne politike Slovenije - Arhitektura za ljudi.

Z Nacionalnim programom za kulturo 2014–2017 je bila kakovostna arhitektura v Republiki Sloveniji prvič prepoznana kot eno izmed samostojnih področij širšega javnega interesa na področju kulture, ki tako kot druga področja, potrebuje politiko varstva in razvoja. Evropska unija je v svojih dokumentih kulturnih politik opredelila arhitekturo kot temeljni element kulture in življenja v uniji, v Sloveniji pa je implementacija teh spoznanj v ustrezne politike do sedaj manjkala. Posledice tega se kažejo v naglem nižanju kakovosti življenjskega okolja in dejanske vrednosti prostora.

Ministrstvo za kulturo je zato že pred časom spodbudilo pripravo arhitekturne politike, s ciljem povezave vseh ključnih vladnih resorjev za dosego večje družbene odgovornosti posegov v prostor, trajnostnega razvoja našega skupnega prostora in višje kakovosti bivanja.

Za pomoč pri pripravi arhitekturne politike je ministrstvo imenovalo strokovno komisijo v sestavi Mihael Dešman, Ilka Čerpes, Vlado Krajcar in Aleksander Ostan, ki je pripravila osnutek politike. Pri pripravi sta sodelovala tudi Barbara Žižič z Ministrstva za kulturo in Matevž Čelik iz Muzeja za arhitekturo in oblikovanje. Vlada Republike Slovenije je imenovala tudi medresorsko delovno skupino, ki se je z osnutkom politike že seznanila.

Osnutek dokumenta uveljavlja evropsko kulturno politiko s področja arhitekture in hkrati postavlja okvir za dolgoročno razpravo o nacionalni arhitekturni politiki. Štirje temeljni cilji arhitekturne politike so: kakovostna arhitektura, pametni razvoj, trajnostna rast in vključujoča arhitektura.

Osnutek arhitekturne politike, ki ga pošiljamo v priponki, bo v javni razpravi do 19. septembra 2016. Ministrstvo za kulturo vse zainteresirane vljudno vabi, da se z dokumentom seznanijo in se aktivno vključijo v oblikovanje predlogov z namenom izdelave skupne vizije izboljšanja kakovosti slovenske arhitekture. Z namenom pridobitve konstruktivnih predlogov ter poglobitve razprave s predstavniki strokovne javnosti in pa vseh tistih, ki se srečujejo z vprašanjem prostora in gradnje, bomo jeseni organizirali tudi okroglo mizo.

Po zaključku široke javne razprave bo ministrstvo osnutek dopolnilo in ga v okviru medresorske skupine uskladilo, predlog pa bo nato, predvidoma do konca leta, posredovan Vladi Republike Slovenije v potrditev.

Vljudno prosimo, da vaše odzive pošljete na naslov barbara.zizic@gov.si ali na naslov Ministrstva za kulturo, Maistrova 10, 1000 Ljubljana.

Z lepimi pozdravi,

Služba za odnose z javnostmi

REPUBLIKA SLOVENIJA
MINISTRSTVO ZA KULTURO