ZGODOVINE NEPOSREDNE SEDANJOSTI. INVENCIJE ARHITEKTURNEGA MODERNIZMA

ISBN: 978-961-254-895-7
Specifikacija: mehka vezava • 14 × 20 cm • 264 strani
Cena 19,00 EUR

Knjiga Zgodovine neposredne sedanjosti je že tretja knjiga, ki je izšla v knjižni zbirki TPA - teoretska praksa arhitekture. Obravnava delo štirih zgodovinarjev arhitekturnega modernizma in načine, na katere so njihove zgodovine bile konstruirane kot bolj ali manj očitna programska navodila za teorijo in prakso projektiranja v kontekstu njene takratne sodobnosti. Avtor knjige Anthony Vidler podrobno proučuje zgodovinske pristope Emila Kaufmana, Colina Rowa, Manfreda Tafurija in Reynerja Banhama, in specifične verzije modernizma, ki so jih uveljavljaje njihove pripovedi zgodovine. Knjiga pokaže na kompleksne in tesne povezave med vsakokratno sodobno prakso projektiranja in zgodovino arhitekture, ki prežemajo celotni moderni arhitekturni diskurz in ki so omogočile nekatere najbolj zanimive arhitekturne eksperimente povojnega obdobja.

"Misliti kot modernist bi potemtakem pomenilo, da razmišljamo o zgodovini kot dejavni in globoko moteči sili; da jo obravnavamo v skladu z njenimi zahtevami; da se realistično ali idealistično spopademo z zgodovino in jo poskušamo preoblikovati. Takšno razmišljanje je zares zgodovinsko. Misliti kot postmodernist pa bi, prav nasprotno, pomenilo, da zanemarjamo vse, kar zgodovino dela zgodovino, in iz nje selektivno izbiramo in jemljemo vse, kar rabimo za potrebe naših trenutnih stališč. Zgodovina je v postmodernizmu uporabljena in zlorabljena; modernizem se je boji in se ji zoperstavlja."

Anthony Vidler

V knjižni zbirki TEORETSKA PRAKSA ARHITEKTURE so doslej izšla nasledja dela:

Petra Čeferin (ur.), Tektonika v arhitekturi: Frampton – Semper – Bötticher

Peter Šenk, Kapsula: Tipologija druge arhitekture

Anthony Vidler, Zgodovine neposredne sedanjosti: Invencije arhitekturnega modernizma