PLEČNIK, MESTO IN JAZ | PLEČNIK, THE CITY AND ME
UREDNIŠKA KONFERENCA

Prva javna uredniška konferenca o urbanih intervencijah Jožeta Plečnika v petek, 20. oktobra 2017, ob 18:00 v Plečnikovi hiši.

Dogodek bo potekal v angleščini, vhod je brezplačen.

Pred konferenco bo 45 minutni sprehod skozi Plečnikovo Ljubljano z zborom pred Križankami ob 17. uri. Dogodek bo v angleščini, vstop je brezplačen. Prosimo potrdite svojo prisotnost na: prijava@mgml.si ali 01 24 12 506.

Projekt Plečnik, mesto in jaz raziskuje mojstrove urbane intervencije, objavljene na angleški spletni platformi Architectuul v obliki Dossierja. Spletna publikacija za arhitekturo in arhitekturno skupnost Architectuul bo Plečnikove projekte predstavil preko svojega kataloga odprtih besedil v končno obliko Dossierja.

Jože Plečnik je bil izjemno iznajdljiv arhitekt. Ustvaril je mnogotere arhitekturne mojstrovine, oblikoval osnove dojemanja današnje Ljubljane in tudi bil izjemen učitelj, ki je razvil samosvoj idiosinkratičen arhitekturni jezik. Potrebno pa je omeniti, da je Plečnikova univerzalna privlačnost, še posebej v očeh arhitektov danes, večkrat nerazumljena prav zaradi Plečnikovih raznovrstnih dosežkov.

Kaj resnično ločuje Jožeta Plečnika od njegovih vrstnikov nekoč in danes, je njegova sposobnost ustvarjanja edinstvenega odnosa in povezav med človekom in njegovim okoljem.

Ta Plečnikova ideja presega oblikovanje zgolj enega predmeta oziroma stavbe. Vključuje namreč tudi gibanje, čas in raznolike prostorske konfiguracije. V tem kontekstu je njegov poziv h klasičnim oblikam posebno sredstvo za doseganje drugačnega končnega cilja - oblikovanja komunikacije, orientacije in vzpostavljanja identitete.

Ker je Plečnik mesto dojemal kot živ organizem, se je izogibal formalnim sistemom za vpeljavo sprememb v urbana okolja. Njegove namene se tako lahko najbolje dojame s sprehodom skozi Ljubljano, ki nima enega samega veličastnega razgleda, temveč je mesto polno manjših pretajenih vizualnih in prostorskih izkušenj. Samo z vsoto zbranih spominov na izkušene situacije postane celostna slika mesta in Plečnikove vizije jasna.

Zato bo javna uredniška konferenca odprla temeljno vprapanje Kaj se lahko danes naučimo od Plečnika in ob temu ostanemo zvesti njegovim nameram?