ODPRTE HIŠE SLOVENIJE
FESTIVAL

Odprte hiše Slovenije nas z odlično arhitekturo povezujejo že desetič

Izkusite presežke domače arhitekture na največjem nepremičninskem festivalu v živo

Med 5. in 7. aprilom 2019 bo po celotni državi potekal deseti festival Odprte hiše Slovenije (OHS). Na njem bo javnosti odprtih 90 kakovostnih, lepih in drznih stavb ter ureditev. Tema letošnjega jubilejnega festivala je “PROSTOR POVEZUJE”. Na festivalu boste lahko v živo izkusili najbolj kakovostne objekte in prostore, ki so nastali v zadnjih letih. Imeli boste tudi možnost iz prve roke slišati, kako je bivati v teh prostorih ter kako je potekala gradnja. Hkrati pa boste na vikendu dobili ogromno idej za svoje lastne nepremičninske podvige.

Objekte, ki bodo odprti javnosti na letošnjem festivalu OHS, je izbrala strokovna žirija v sestavi: Tomaž Krištof, univ. dipl. inž. arh., vršilec dolžnosti predsednika ZAPS; prof. Maruša Zorec, univ. dipl. inž. arh., profesorica na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani; dr. Matej Nikšič, univ. dipl. inž. arh., MA Urban Design; dr. Jernej Markelj, mag. inž. arh.; asist. Ana Kreč, m.i.a., asistentka na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani ter direktorica festivala OHS Lenka Kavčič, univ. dipl. inž. arh.

Izbor letošnjih objektov in ureditev vsebuje manj zasebnih, vendar več javnih prostorov, kar nakazuje, da se več investicij znova vlaga v urejanje skupnega prostora. Poleg tega lahko zasledimo nekaj večjih objektov, ki simbolizirajo ponovno strmo rast gradbeniškega sektorja po nedavni krizi. Vse objekte, ki jih boste lahko izkusili na desetem festivalu OHS najdete na njihovi spletni strani.

Tema letošnjega festivala OHS izpostavlja družbeno vlogo prostora. Saj je prostor medij, kjer poteka socializacija. To je lahko skromen dom, ki osredišča družino. Lahko pa je tudi širni park, kjer se vrstijo številni bežni odnosi. Od majhne mizice v kavarni, kjer dolge ure klepetamo, do skupnega delovnega mesta, kjer sodelavec nemo bulji v ekran - vse to so prostori, ki nas povezujejo na večih nivojih, ne le fizičnem. Ob tem je vreden premislek, kakšne prostore trenutno oblikujemo in kako nas ti prostori med sabo zares povezujejo?

Festival OHS je nastal leta 2010 po vzoru festivala Open House London. Ta je prvič potekal leta 1992 na pobudo ekonomistke Victorie Thornton. Od takrat se je ideja bliskovito razširila po vsem svetu in k sodelovanju privabila veliko mest in držav. Danes se vse organizacije odprtih hiš združujejo v mednarodni mreži Open House Worldwide.

Skozi devet preteklih izvedb je festival OHS postal največji arhitekturno nepremičninski festival v živo, ki omogoča brezplačne oglede kakovostne arhitekture in prostorskih ureditev. Namen je enak že od samega začetka, in sicer širjenje primerov dobrih praks ter izobraževanje javnosti o vrednotah kakovostno oblikovanega prostora. Do sedaj je bilo na festivalih OHS javnosti odprtih že več kot 630 kakovostnih objektov ter krajinskih ureditev v Sloveniji.

Ob letošnjem desetem jubileju festivala je na ogled tudi pregledna razstava najbolj kakovostnih arhitektur, ki so bile vključene v program OHS z naslovom “Arhitektura v družbi - družba v arhitekturi”. Razstava je na Jakopičevem sprehajališču ljubljanskega parka Tivoli odprta še do 15. maja 2019. Takrat se bo zaključila s podelitvijo prvih OHS nagrad.

Prijave na 10. Festival OHS se odprejo v ponedljek, 25 . 3. 2019. Za ogled se je zaradi omejitve prostih mest potrebno nujno prijaviti.

Vljudno Vabljeni!

10. festival Odprte hiše Slovenije ponosno podpirajo: Ministrstvo za kulturo, Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo - Direktorat za lesarstvo, Mestna občina Ljubljana, Turizem Ljubljana, Eko sklad, Zavarovalnica Triglav, Salonit Anhovo, Knauf Insulation, Velux, Eternit, Wienerberger, Lafarge, Arcadia, Riko, Lumar, Pionirski dom, Triple Wood ter C&G.