FOKUS NA MODERNIZEM: ARHITEKTURA NOVEGA SADA 1970-1985

Kje: HAM, Krekova 2, Maribor

Kdaj: 24.10.2019 ob 17:00

Trajanje: 24.10.2019 - 13.12.2019

Društvo arhitektov Novega Sada (DaNS) v sodelovanju z arhitekturnim fotografom Reljo Ivanićem predstavlja razstavo `Fokus na modernizem: Arhitektura Novega Sada 1970–1985`, ki je bila prvič prikazana l.2018 v Novem Sadu (Zgodovinski arhiv), je gostovala l. 2019 v Kragujevcu (Dnevi arhitekture Kragujevac), ter nadaljuje javno predstavitev raziskovalnega projekta Jugoslovanski modernizem v Vojvodini, ki identificira, valorizira in (ponovno) pozicionira arhitekturo druge polovice 20. stoletja.

Predhodni del razstave, ki je potekala leta 2017 v Muzeju sodobne umetnosti v Vojvodini (MSUV) in gostoval v Galeriji Dessa v Ljubljani, je predstavil modernistično dediščino Novega Sada v obdobju 1950-1970 in potrdil, da so take razstave potrebne. Tema sodobne povojne dediščine Novega Sada je namreč kompleksna, obsežna ter zahteva številne formate, da v celoti izgradi podobo teh procesov.

Kar je arhitekturnemu ustvarjanju med letoma 1970 in 1985 skupno, je nov, kritičen odnos do vrednot prvega povojnega modernizma, funkcionalnega, racionalnega, strnjenega v obliki in izrazu.

Obdobje 1970-tih je bilo označeno za obdobje družbene blaginje, in je prineslo svobodnejši odnos arhitekture, njenih vrednot in priložnost za raziskovanje modalitet poznega modernizma, tudi preko vizuelnih dražljajev. Še bolj pa se je kazala potreba po premisleku stvari znotraj lastnega okolja. Naročila so odražala živahnost sedemdesetih let - velike in reprezentativne poslovke, univerzitetni kompleksi, veleblagovnice, športni centri; sami programi so nakazovali pripravljenost družbe, da se naprej izgrajuje preko arhitekture, ki to spodbuja tako programsko kot v vizualno.

Razstava je zasnovana s prikazom šestih javnih ali poslovnih stavb; njihov izbor kaže na teme epohe, ki jih odpirajo. Te stavbe niso idealna predstavitev tega prostora in časa; predvsem pa so polemične, presenetljive, lepe v iskrenosti svojih izvirnih prizadevanj. Predstavljajo pa tudi delce resničnosti v teh petnajstih letih ustvarjalnosti, ki jih zajema razstava. Njihov izbor je usmerjen v željo avtorjev, da opozorijo na vrsto tem, ki jih stavbe predstavljajo ali odpirajo, v procesu tranzicije tržnih urbanističnih mehanizmov in znotraj zelo nejasnega odnosa sodobne družbe do vrednot, na katerih so zgrajene.

Tudi tokrat je arhitekturna fotografija osnovno sredstvo za udejanjanje novega dojemanja prostora in stavb, ki se s takim raziskovanjem uveljavljajo kot ikone lokalne arhitekture in kulture. Obenem pa se jih kontekstualizira v širšem dojemanju (jugoslovanske) pozne moderne.

Predstavljene arhitekture:

VELEBLAGOVNICA STOTEKS

1968-1972

kasnejši nazivi: Tržni center Bazar, Bazar Novi Sad

rekonstrukcija: 2004-2006

načrtovalec arhitekture in urbanizma: Milan Mihelič (in Urbanistični zavod Novi Sad)

sodelavci: Kamilo Kolarić, Tomaž Goršič, Peter Zupan, Ana Pauhlje, Jože Jaklič, Franci Kržič

projektni biro: Konstrukta, Ljubljana

FILOZOFSKA FAKULTETA UNIVERZE V NOVEM SADU

1972-1978

avtorji arhitekture: Božidar Janković, Ljiljana Jovanović, Aleksandar Stjepanović

projektni biro: Komfor, Beograd