KOPRSKI OPTIMIZEM URBANIZEM IN ARHITEKTURA KOPRA
RAZSTAVA

Otvoritev razstave: 25. september 2020 ob 18:00, Mala Loža, Čevljarska ulica 1, Koper

Razstava bo odprta do 16. oktobra 2020

Avtomatik Delovišče predstavlja razstavo seminarja študentov Univerze v Ljubljani, Fakultete za arhitekturo in Biotehnične fakultete - Oddelka za krajinsko arhitekturo pod mentorstvom prof. dr. Davorina Gazvode (BF), asist. Nejca Florjanca (BF), prof. Mihe Dešmana (FA), Vlatke Ljubanović (FA) ter doc. dr. Boštjana Bugariča (AD) in Mateje Filipič (AD).

Kustosa / Boštjan Bugarič, Mateja Filipič

Avtomatik Delovišče je v poletnem semestru 2019/20 izvajal prostorsko delavnico z rezultatom ekološkega in enovitega prostorskega razvoja mesta Koper. Načrtovalski proces se je pričel s prepoznavanjem prostorskih problemov mesta Koper v njegovem ožjem mestnem jedru, zlasti pa v pasu južno od njega, saj se tu prepletajo Škocjanski zatok z robom Luke Koper na vzhodu in gosto pozidani kareji med novimi prometnicami z nakupovalnimi središči, poslovnimi conami in ostanki zelenih površin. Projektne naloge obsegajo različna območja obdelave s predlogom ureditve in rešujejo stik Škocjanskega zatoka z morjem, preoblikovanje južnega roba historičnega jedra in načrtovanje vhoda v mesto na severni obali ob objektu blagovnih rezerv, s katerim so se ukvarjali študenti arhitekture. Prenova objekta blagovnih rezerv, ki se nahaja na meji med historičnim mestnim jedrom Kopra, luko in morjem, temelji predvsem na umeščanju ustreznih urbanih vsebin. Arhitekturna rešitev objekta izhaja iz premisleka o aktivaciji potencialov obstoječega objekta in njegove ožje ter širše lokacije ter o arhitekturnih konceptih za izboljšanje mesta v socialnem, ekonomskem, urbanem in trajnostnem smislu.

Razstava je poleg urbanih delavnic, raziskav, diskusij in javnih pogovorov del programa Avtomatik Delovišča, ki meščanom ponuja vpogled na raznolike možnosti oblikovanja urbanega okolja.