ARHITEKTURA INVENTURA 2023 - SPOROČILO ZA MEDIJE

Ljubljana, 3. 2. 2023

SPOROČILO ZA MEDIJE

Dogodek

Pregledna bienalna razstava članov Društva arhitektov Ljubljane Arhitektura inventura 2020_2022

Odprtje

ponedeljek, 13. februar 2023, ob 19.30. uri, Cankarjev dom, Velika sprejemna dvorana

Novinarska konferenca

ponedeljek, 13. februar 2023, ob 12. uri, Cankarjev dom, Velika sprejemna dvorana

13. februar – 23. marec 2023

Organizator razstave

Društvo arhitektov Ljubljane

Karlovška 3, 1000 Ljubljana

T 01 / 252 79 30 (delavniki med 10. in 12. uro)

E drustvo.arhitektov.lj@siol.net  (tajništvo), Gašper Skalar, predsednik: gasper.skalar@gmail.com) M 041 487 928

Organizacija in postavitev razstave: Katarina Čakš, katarina.caks@gmail.com in Jure Sadar,  jure.sadar@studiosadar.com

Urednika kataloga: Kristina Dešman, kristina.desman@gmail.com in Jure Sadar, jure.sadar@studiosadar.com

Razstavo so finančno podprli

Ministrstvo za kulturo RS

pokrovitelji

ARCADIA,  ACO,  INTERNORM, PREFA, ALU KÖNIG STAHL , INTERIER SHOWROOM,  STRLE SVETILA, GORIČANE, tovarna papirja SORA, PRIMA IP in PROSTORIA.

O razstavi

Razstava Arhitektura inventura je tradicionalna bienalna pregledna razstava članov Društva arhitektov Ljubljane. Letošnja, enajsta po vrsti, ki se bo med 13. februarjem in 23. marcem 2023 ponovno odvila v Veliki sprejemni dvorani Cankarjevega doma, bo predstavila prerez snovanja članov Društva v zadnjih dveh letih. Na razstavi bo več kot 150 avtorjev pokazalo 143  arhitekturnih in 13 študentskih projektov, od urbanističnega načrtovanja, do arhitekturnih zasnov in prenov javnih zgradb, večstanovanjskih stavb, enodružinskih hiš in interjerjev, pa tudi projekte grafičnega in industrijskega oblikovanja ter pisanje o arhitekturi.

Arhitektura inventura je najobširnejši pregled arhitekturnega delovanja v naši državi, saj je Društvo arhitektov Ljubljane, ki predseduje tudi Zvezi društev arhitektov Slovenije, k sodelovanju ponovno povabilo tudi arhitekte iz ostalih slovenskih društev ter gostujoče projekte članov Zveze društev arhitektov Hrvaške in izbralo trinajst projektov študentov Fakultete za arhitekturo v Ljubljani.

V času razstave bo ob razstavnem prostoru potekalo 6 arhitekturnih predavanj in 6 študentskih predstavitev pod skupnim naslovom Arhitektura ZA.

Arhitektura ZA kakovostno starost

torek, 21. 2. 2023, ob 17. uri

Mojca Gužič Trplan, Gregor Trplan

Meta Kutin

Študentki: Maja Cvelbar, Tjaša Čakš

Arhitektura ZA srečno otroštvo

torek, 7. 3. 2023, ob 17. uri

Matjaž Bolčina, Ernest Milčinovič

Denis Rovan, Aleš Žmavc

Študenti: Rožle Toš, Eva Hočevar, Nika Jeromel, Monika Golob, Danijel Ilijeski, Žan Pirman

Arhitektura ZA prenovo stanovanjskega fonda

torek, 14. 3. 2023, ob 17. uri

Žiga Ravnikar, Eva Senekovič, Klara Bohinc, Andraž Keršič

Jernej Girandon

Študenti: Seminarji Glažar / Perović / Žnidaršič

Okrogla miza: Gentrifikacija

torek, 21. 3. 2023, ob 17. uri

Uvodnik v katalogu Arhitektura inventura 2020_2022

V splošni rabi trajnost največkrat opredeljujemo kot dolgoročno, trajno ravnovesje med družbenimi, ekonomskimi, socialnimi in okoljskimi vidiki. Na področju arhitekture in prostora je pojem trajnosti širši javnosti pogosto predstavljen preozko in je omejen zgolj na izmerljive in neposredne ekonomske ali okoljske vidike določenega posega v prostor. Kot dobro poznana in povedna primera lahko vzamemo koncepta »pasivne« in »aktivne« hiše, ki sta zaradi intenzivnega trženja pogosto predstavljena kot trajnostna zaradi svoje »ogljične nevtralnosti« in ekonomske upravičenosti. A takšne rešitve se ob upoštevanju vseh vidikov dolgoročne trajnosti vendarle ne izkažejo za ustrezne. Trajnost moramo na področju arhitekture razumeti in udejanjati širše. Trajnostni pristop je priložnost za kakovostne prostorske rešitve. Če želimo takšne rešitve uresničiti, pa moramo upoštevati tri ključne usmeritve pri snovanju prostora: vključevanje, prilagodljivost in obstojnost. Vključevanje je eden izmed spregledanih, a potencialno nenadomestljivih pristopov k snovanju bivanjskih prostorov, saj ozavešča javnost in vključuje deležnike. Rezultat takšnega procesa so nedvomno le še boljše in ambicioznejše prostorske rešitve, saj so v okolju in v družbi sprejete. Prilagodljivost prostora je bistveno izhodišče pri snovanju prostora. Zavedati se moramo, da smo zgolj začasni uporabniki prostorov, ki bodo služili še naslednjim rodovom. Rešitve, ki iz tega izhajajo, v svojem življenjskem ciklu omogočajo prilagajanje različnim uporabnikom in funkcijam. Obstojnost je temeljna lastnost trajnostne gradnje, zahteva premišljene rešitve in izbor kakovostnih materialov, ki uspešno kljubujejo zobu časa. Takšne rešitve se dolgoročno pogosto izkažejo tudi za ekonomsko in okoljsko najgospodarnejše. Res kakovostne prostorske in arhitekturne rešitve imajo širši koncept trajnosti pravzaprav že ponotranjen, kar kažejo tudi projekti, predstavljeni na razstavi. V zadnjem obdobju zaradi večje ozaveščenosti tako stroke kot deležnikov nastaja tudi vedno več dobre arhitekture. Dejstvo pa ostaja, da so merila za vrednotenje posegov v prostor neposredno povezana s časom in neprestanim strokovnim napredkom. Šele pretečeni čas bo »izmeril « dejansko trajnost našega delovanja.

Gasper Skalar, predsednik DAL

tipologija

Izobraževalni, športni, kulturni, verski objekti

Poslovne stavbe, zdravstvene ustanove, hoteli