ARHITEKTURA IN PROSTOR UNIVERZE V LJUBLJANI
UNIVERZA IN MESTO
ARHITEKTURA IN PROSTOR UNIVERZE V LJUBLJANI

Od 26. oktobra do 6. novembra 2020 na Kongresnem trgu v Ljubljani in od 17. novembra do 3. decembra 2020 v Galeriji Kresija.

SPLETNA STRAN VIZIJE SO 15
VIZIJE SO 15

Društvo arhitektov Ljubljana v sodelovanju s Fakulteto za arhitekturo Univerze v Ljubljani vabi na razstavo  od 26. oktobra do 6. novembra 2020 na Kongresnem trgu v Ljubljani in od 17. novembra do 3. decembra 2020 v Galeriji Kresija.

Univerza v Ljubljani je v preteklem letu praznovala 100-letnico svojega obstoja. Z množico stavb ter več  eset tisoč študenti in zaposlenimi ima nezanemarljiv vpliv na življenje in podobo Ljubljane. Lokacije, kjer svoj prostor dobijo stavbe univerze, imajo potencial postati generatorji urbanega življenja v širši okolici. Ta potencial pa je lahko v celoti izkoriščen le, kadar so te lokacije izbrane s strateškim premislekom.

Ob tem ima univerza v slovenski prestolnici tudi državotvorno vlogo in dolžnost, da njene stavbe niso le funkcionalno tehnično dovršene, temveč tudi simbolno reprezentančno vrhunske. Poskrbeti pa mora tudi za svoje študente. V kakšnih razmerah živijo? Si študij in življenje v vse dražji Ljubljani sploh še lahko privoščijo? Študenti soustvarjajo mestno življenje, zato bi si Ljubljana morala prizadevati, da v mestu ostanejo. A do kod danes sega mesto?

Kuratorji razstave: asist. Nejc Černigoj, asist. Ana Kreč, doc. Gašper Medvešek, izr. prof. mag. Anja Planišček

Sodelavki: asist. Mina Hiršman, Dora Kavčič

Mentorji študentskih seminarjev: prof. Jurij Sadar, prof. dr. Aleš Vodopivec, izr. prof. Anja Planišček

Uvodni kolaž: Urban Hribar, Miha Lorenčak

Oblikovanje: Studio Prapra (Sara Badovinac, Urban Šelj)

Spletna stran: asist. Nejc Černigoj

Za IO DAL: Jadranka Grmek, Marinka Škrilec Lukač, asist. Nejc Černigoj

Organizatorja razstave: Društvo arhitektov Ljubljana, Fakulteta za arhitekturo Univerze v Ljubljani

Literatura: Petelin, D. (2019). Stoletno sožitje univerze in mesta. Glasilo Mestne občine Ljubljana, letnik XXIV, št. 9, 6 -11.

Tomšič, T. (2012). Prostorski razvoj univerz v Sloveniji s poudarkom na univerzitetnih kampusih (Diplomsko delo). Univerza v Ljubljani, Filozofska fakulteta: Ljubljana.