Knjiga sodobna arhitektura šol v Sloveniji predstavlja arhitekturo vrtcev, osnovnih in srednjih šol ter večnamenskih športnih dvoran, zgrajenih v obdobju od leta 1991 do 2007. Knjiga je razdeljena na štiri poglavja, kjer so celovito predstavljene sodobne arhitekture šol: zgodovinski temelji, razvoj, primerjava v širšem prostoru in izhodišča za jutri. Avtorici sta s knjigo opozorili na izreden pomen kakovostne zasnove in oblikovanja šolskih stavb, ki usodno vplivajo na razvoj otroka, srednješolca ali dijaka.

Čas po drugi svetovni vojni zaznamuje celovit, kreativen in inovativen pristop k arhitekturnemu snovanju šolskih objektov, predvsem po zaslugi arhitektov Jožeta Plečnika in Edvarda Ravnikarja ter njunih učencev. V sedemdesetih letih so se arhitekturne kvalitete in humanost šolskih objektov izgubljale, saj je bila pomembna predvsem hitrost ter cena, medtem ko je v osemdesetih letih gradnja šol skoraj povsem zastala. Leto 1991 ter z njo povezana samostojnost Slovenije,  pomeni veliko prelomnico v intenzivnosti in kakovosti šolske gradnje.

Knjiga Maje Ivanič in Špele Kuhar je celovit prikaz plodnega obdobja arhitekture na področju izobraževanja, kjer je bilo osnovno vodilo kakovostna prostorska rešitev pred ekonomsko birokratskim vrednotenjem načrtov ali izbiro na osnovi stilskih usmeritev. Na ta način nakazuje tudi smernice za kakovosten in kreativen razvoj arhitekture šolskih objektov v prihodosti. Knjiga je izšla v slovenskem in angleškem jeziku pri založbi Springer na Dunaju in pomeni tudi pomemben prispevek k promociji slovenske arhitekture v tujini.

SODOBNA ARHITEKTURA ŠOL V SLOVENIJI 1991-2007

avtorici: MAJA IVANIČ in ŠPELA KUHAR